GAMBLOR – WEEK 1 OF FINALS

Posted on Leave a commentPosted in Gamblor

West Coast Eagles vs Western Bulldogs Thursday 8th September Subiaco 8.10PM EST     GAMBLOR has been really impressed with WCE over the last month or so and they are finally starting to resemble the team that made a grand final 12 months ago. Defensive solidity (the web), a hard running, hard-working midfield with depth […]

All Australian – Best Of The Rest 2016 (not in the 40 man squad)

Posted on Leave a commentPosted in Novelty Teams

B:            Brad Shepperd                  Heath Grundy                        Nick Haynes HB:         Zac Williams                        Harry Taylor                        Jason Johannisen C:            Tom Rockliff                       Patrick Cripps                     Seb Ross HF:         Dayne Zorko                      Nick Riewoldt                    Steve Johnson F:            Tim Membery                   Tom Hawkins                     Robbie Gray R:            Brodie Grundy                  Zac Merrett ©                   Matt Priddis I:             Nathan Wilson                  Daniel Wells                       Lachie […]

All Australian Team – PANTHOR

Posted on Leave a commentPosted in Novelty Teams, Uncategorized

FB:                          McGovern                          Talia                                       Rampe HB:                         Docherty                             Rance                                    Shaw C:                            Hannebery                         Dangerfield                        Shuey HF:                         Rioli                                        Franklin                                Martin FF:                          Lynch (GC)                          Kennedy (WC)                  Betts R:                            Gawn                                    Sloane                                  Parker I:                             Treloar                             Ward                                     Neale Bontempelli

All Australian Team – Sully

Posted on Leave a commentPosted in Novelty Teams

B:                            Heath Shaw (Carl)                      Jeremy McGovern (WCE)                             Rory Laird (Adel) HB:                         Dane Rampe (SYd)                          Alex Rance (Rich)                                             Sam Docherty (Carl) C:                            Dan Hannebury (Syd)                     Lachie Neale (Freo)                                         Marcus Bomtempelli (WB) HF:                         Dustin Martin (Rich)                        Lance Franklin (Syd)                                        Luke Parker (Syd) F:                            Eddie Betts (Adel)                           Josh Kennedy (WCE)                                      Tom Lynch (GC) R:                            Max Gawn (Melb)                           […]

BOTP MEDAL – ROUND 23

Posted on Leave a commentPosted in BOTP Medal

Adelaide vs West Coast 3 – Andrew Gaff 2 – Johnathin Giles 1 – Luke Shuey Geelong vs Melbourne 3 – Patrick Dangerfield 2 – Tom Hawkins 1 – Sam Menegola Essendon vs Carlton 3 – Joe Daniher 2 – Zac Merrett 1 – Anthony McDonald – Tipungwuti Sydney vs Richmond 3 – Lance Franklin […]

GAMBLOR – ROUND 23

Posted on Leave a commentPosted in Gamblor

Again, round 22 was a mixed bag for GAMBLOR with good money made thanks to GWS, Sydney and Geel  but left money in the bookies bag with Haw going down on Friday night and the Crows not winning by enough in the Showdown.   The lesson learned from the Showdown bet was to be very […]

BOTP MEDAL – ROUND 22

Posted on Leave a commentPosted in BOTP Medal

WCE vs Hawthorn 3 – Andrew Gaff 2 – Josh Kennedy 1 – Matt Priddis Nth Melbourne vs Sydney 3 – Brent Harvey 2 – Dan Hannebery 1 – Callum Mills Richmond vs St Kilda 3 – Seb Ross 2 – Leigh Montagna 1 – Blake Acres GWS vs Fremantle 3 – Ryan Griffin 2 […]